Radiolinie - pasmo licencjonowane

Profesjonalne łącza radiowe o przepływnościach od kilku Mb/s do przekraczających 1Gb/s. Osiągają dystanse rzędu kilkudziesięciu kilometrów. Radiolinie mogą być wyposażone w różnorodne interfejsy pozwalające na transmisję danych i głosu. Działają w chronionym, licencjonowanym paśmie częstotliwości co gwarantuje ich niezawodność i dużą wydajność.

Możliwe zastosowania

  • główne łącze dostępowe (ostatnia mila);
  • połączenia pomiędzy stacjami bazowymi WiMAX , 3G, LTE (szkielet sieci);
  • połączenia pomiędzy oddziałami firm czy jednostkami administracji publicznej;
  • łączenie dwóch segmentów sieci LAN - łączenie oddziałów firmy, jednostek administracji publicznej;
  • transmisja wideo w sieciach IPTV - operatorzy telewizji kablowej;
  • zasilenie stacji bazowych systemów punkt wielopunkt;
  • systemy monitoringu miejskiego, osiedlowe sieci WLAN;
  • łącza zapasowe - backup dla światłowodu, włączając zaawansowane mechanizmy przełączania;łącza tymczasowe - obsługa imprez masowych;
  • Użytkownicy mają do wyboru różnego rodzaju interfejsy pozwalające na transmisję danych (Ethernet) oraz usług głosowych (PDH, SDH )

Niezawodność

Użytkowanie radiolinii w paśmie chronionym pozwala uniknąć zakłóceń i interferencji z innymi systemami. Gwarantuje to pewność transmisji i jej stałe parametry.
W przypadku szczególnie ważnych łączy stosuje się radiolinie z tzw. protekcją. Polega to na zdublowaniu elementów radiolinii, szczególnie tych montowanych
na zewnątrz. Dzięki temu w przypadku uszkodzenia, system może natychmiast przełączyć się na zapasowe elementy zapewniając niezawodność połączenia.

Skalowalność

Ważnym aspektem związanym z radioliniami jest ich skalowalność. Skalowalność pozwala na zakup początkowo tańszego rozwiązania zaspokajającego bieżące potrzeby i jego rozbudowę w miarę wzrostu potrzeb. Rozbudowa (zwieszanie przepustowości, dodawanie interfejsów sieciowych) możliwa jest dzięki programowym licencjom oraz modularnej budowie platformy sprzętowej. Użytkownik nie wymienia sprzętu na inny tylko rozbudowuje już istniejący. Skalowalność umożliwia ponoszenie małych nakładów inwestycyjnych w początkowym okresie i gwarantuje wykorzystanie już zakupionego sprzętu w przypadku rozbudowy.

Prędkość transmisji

Urządzenia pracujące w pasmach chronionych oferują przepustowości od kilku Mb/s do ponad 1 Gb/s Full -Duplex. Dostępne są radiolinie z praktycznie wszystkimi rodzajami interfejsów: 10/100/1000 Mb/s Ethernet, nxE1, nxE3, STM-1, STM-4, interfejsy elektryczne i światłowodowe. Współczesne radiolinie punkt - punkt umożliwiają pakietową transmisję danych (Ethernet) i jednoczesną transmisję głosu (TDM) na jednym kanale radiowym z elastycznym podziałem pasma dla obydwu typów transmisji. Pasmo licencjonowane pozwala zagwarantować minimalne czasy opóźnień transmisji. Jest to szczególnie ważne przy przesyłaniu głosu, obrazu lub w przypadku zastosowań na potrzeby systemów bazodanowych.

Odległości

Radiolinie umożliwiają zestawienie łącza na odcinkach rzędu kilkudziesięciu kilometrów. Należy jednak zwrócić uwagę, że osiągane dystanse w dużej mierze zależą od częstotliwości. Im wyższa częstotliwość, tym krótsze dystanse można osiągnąć. Jednocześnie im wyższa częstotliwość tym niższe są opłaty za dysponowanie częstotliwością. W związku z tym wybrana częstotliwość powinna być kompromisem pomiędzy jak najniższymi opłatami i dystansem, jaki można osiągnąć.

Częstotliwości

Pasmo licencjonowane oferuje o wiele więcej częstotliwości niż w przypadku pasma nielicencjonowanego. Radiolinie mają do dyspozycji między innymi następujące pasma częstotliwości: 4, 6, 7, 11, 13, 15, 18, 23, 26, 28, 38 GHz. Urządzenia mogą korzystać z pasma o różnej szerokości zależnie od oczekiwanej przepustowości. Przeważnie są to kanały o szerokości 7, 14, 28, 56 MHz.

Korzystanie z pasma licencjonowanego wiąże się z wnoszeniem do UKE opłat za prawo do wyłącznego dysponowania częstotliwością. Wysokość tych opłat można wyliczyć korzystając z naszego kalkulatora .

Nad wykorzystywaniem częstotliwości nadzór sprawuje Urząd Komunikacji Elektronicznej, który zajmuje się gospodarowaniem częstotliwościami. UKE przydziela rezerwacje częstotliwości w taki sposób, żeby systemy radiowe działające na tym samym terenie nie zakłócały się. UKE dysponuje również instrumentami techniczno-prawnymi, które gwarantują użytkownikowi, że zarezerwowane dla niego pasmo będzie wolne od zakłóceń i interferencji z innymi systemami radiowymi.

Zachęcamy do skorzystania z naszych usług związanych z zakupem oraz wdrożeniem radiolinii w paśmie licencjonowanym:

  • pośrednictwo przy dopełnianiu wszelkich formalności związanych z rezerwacją częstotliwości w UKE,
  • sprzedaż, instalacja, konfiguracja i uruchomienie radiolinii,
  • usługi serwisowe,
  • szeroko pojęte wsparcie techniczno - organizacyjne,

Dostępne radiolinie w paśmie licencjonowanym:

SIAE ALFOplus

wydajna radiolinia mikrofalowa pracująca w pasmach licencjonowanych 7, 13, 15, 18, 23 i 38 GHz.

Czytaj dalej

Siklu

urządzenie pracujące w paśmie 71-76 GHz, co pozwala na duże oszczędności przy rezerwacji częstotliwości.

Czytaj dalej

Radiolinie - pasmo nielicencjonowane

Łącza radiowe w paśmie nielicencjonowanym osiągają przepustowości na poziomie kilkudziesięciu Mb/s. Umożliwiają transmisję danych na dystansach do kilkunastu kilometrów. Dostępne są urządzenia od bardzo prostych i tanich klasy SOHO po rozwiązania półprofesjonalne.

Zastosowania radiolinii

Łącza punkt-punkt w paśmie nielicencjonowanym stosowane są najczęściej w rozwiązaniach SOHO i półprofesjonalnych. Wykorzystywane są zwykle do łączenia sieci LAN, jako główne łącze dostępowe (ostatnia mila), łącza dosyłowe do stacji bazowych (szkielet sieci), połączenia pomiędzy oddziałami firm czy instytucji. Generalnie radiolinie w paśmie nielicencjonowanym wykorzystywane są w sytuacjach, gdy niezawodność i parametry transmisji nie mają kluczowego znaczenia.

Radiolinie w paśmie nielicencjonowanym najczęściej wykorzystywane są do transmisji danych (Ethernet), czasami głosu (nxE1).

Radiolinia - dostępne częstotliwości

Do budowy radiolinii w paśmie nielicencjonowanym wykorzystuje się głównie pasmo 5 GHz . Możliwe jest też wykorzystanie pasma 2,4 GHz , ale tego typu rozwiązań raczej nie używa się ze względu na występowanie dużych zakłóceń w tym paśmie.

Z uwagi na działanie w paśmie niechronionym należy liczyć się z zakłóceniami, które mogą mieć niekorzystny wpływ na parametry łącza. W przypadku łączy o krytycznym znaczeniu zaleca się stosowanie urządzeń działających w paśmie licencjonowanym.

W sytuacji, gdy radiolinia nie ma strategicznego znaczenie, z powodzeniem można stosować łącza w paśmie nielicencjonowanym. Szczególnie, że urządzenia dla pasma nielicencjonowanego są zdecydowanie tańsze od systemów dla pasma licencjonowanego oraz użytkownik nie musi wnosić opłat za korzystanie z tego pasma.

Parametry transmisji

Najpopularniejszym standardem jest IEEE 802.11a lub jego odmiany, które pozwalają osiągnąć przepustowości rzędu 20-30 Mb/s Half-Duplex w kanale o szerokości 20MHz. Są rozwiązania, które pozwalają zwiększyć tą przepustowość wykorzystując więcej niż jeden kanał i/lub stosując różne techniki zwiększania wydajności na poziomie protokołu transmisji.

Jednak coraz większą popularność zdobywają urządzenia bazujące na standardzie IEEE 802.11n, które przy wykorzystaniu anten dwupolaryzacyjnych umożliwiają zyskiwanie przepustowości ponad 100 Mb/s. Możliwe do uzyskania długości połączeń sięgają kilkunastu kilometrów. Przy takich dystansach należy liczyć się z mniejszą przepustowością radiolinii.

Charakterystyka urządzeń

Do budowy radiolinii w tym przypadku można wykorzystać klasyczne urządzenia punkt-wielopunkt dla sieci 5 GHz lub wyspecjalizowane urządzenia przeznaczone tylko do połączeń punkt-punkt. Zwykle stosuje się urządzenia w obudowie odpornej na warunki atmosferyczne ze zintegrowaną anteną.

Najczęściej urządzenia zasilane są w technologii Power over Ethernet 802.3af. Zdecydowana większość modeli urządzeń wyposażona jest w interfejs Ethernet, dostępne są jednak modele ze złączem G.703 (nxE1).