Łącze laserowe dla Sądu Apelacyjnego

Bezprzewodowe łącze optyczne o przepustowości 100 Mb/s wraz z backupem radiowym

Potrzeba - stabilne łącze bezprzewodowe

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu potrzebował bezpiecznego i wydajnego rozwiązania, by połączyć swoje jednostki organizacyjne zlokalizowane na terenie miasta. Spowodowane to było stale rosnącą potrzebą usprawniania komunikacji wewnętrznej Sądu.

W obydwu lokalizacjach istniała już infrastruktura kablowa , także zasadniczą kwestią było utworzenie mostu bezprzewodowego łączącego sieci LAN Sądu. Dystans pomiędzy lokalizacjami wynosił około 300 metrów.

Bezpieczeństwo transmisji

Ze względu na poufność przesyłanych danych Sąd potrzebował systemu, który uniemożliwiałby jakąkolwiek inwigilację transmitowanych informacji. Rozwiązanie powinno uniemożliwiać wszelkie próby podsłuchiwania oraz modyfikacji danych. Dla Inwestora zagadnienie bezpieczeństwa oraz niezawodności i bezawaryjności systemu było niezmiernie ważne.

Parametry

Kolejną istotną kwestią była wymagana duża przepustowość. Inwestor planował do jednej z lokalizacji dostarczyć dostęp do Internetu drogą bezprzewodową oraz zapewnić prawidłową pracę specjalistycznych aplikacji, z których korzysta.

Na potrzeby ich prawidłowego funkcjonowania Inwestor wymagał przepustowości rzędu 100Mb/s. Od rozwiązania Inwestor oczekiwał także bardzo małych opóźnień w przesyłaniu pakietów, by zapewnić odpowiednią szybkość pracy oprogramowania.

Ważnym elementem wdrożenia systemu na potrzeby Sądu był krótki czas realizacji i co za tym idzie łatwość instalacji. Na dachach budynków przeznaczonych do montażu urządzeń nie było instalacji elektrycznej, także ważnym wymaganiem odnośnie sieci bezprzewodowej była możliwość zasilania urządzeń w technologii Power over Ethernet.

Wybór technologii - łącze optyczne i backup radiowy

irma Netiona mając na uwadze restrykcyjne wymagania Inwestora zaproponowała rozwiązanie oparte na bezprzewodowym łączu optycznym wraz z zapasowym łączem radiowym w paśmie nielicencjonowanym.

System o takiej specyfice jest w stanie sprostać nawet najbardziej wygórowanym wymaganiom jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, niezawodność i wydajność systemu. Ponadto wykorzystanie łącza optycznego i radiolinii w paśmie nielicencjonowanym znacząco przyśpieszyło proces wdrożenia.

Unika się w ten sposób długiego (nawet do kilku miesięcy) procesu rezerwacji częstotliwości oraz eliminuje koszty związane z opłatami za dzierżawę częstotliwości.

Optolinia

Urządzenia laserowe LightPointe FlightLite 100 zaproponowane przez Netiona zapewniają przepustowość rzędu 100Mb/s, czego wyraźnie wymagał Inwestor.

Transmisja cyfrowa przy pomocy skupionej wiązki lasera jest praktycznie niemożliwa do podsłuchania co jest bardzo istotną kwestią dla Sądu.

Nadajnik optyczny należy do klasy 1M urządzeń laserowych co gwarantuje, że to rozwiązanie jest bezpieczne dla ludzkiego oka.

Znacząco podnosi to bezpieczeństwo instalacji i eksploatacji urządzeń. Urządzenia optyczne są w pełni odporne na zmienne warunki pogodowe.

Są wyposażone w ogrzewanie przedniej szyby co zapobiega osadzaniu się pary wodnej, rosy i śniegu.

Głowice laserowe i moc laserów została tak dobrana aby zapewnić niezbędny zapas mocy w przypadku wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych (deszcz, śnieg, mgła).

Radiolinia

W przypadku uszkodzenia łącza optycznego ruch pakietów jest automatycznie przełączany na zapasowe łącze radiowe. Jako łącze zapasowe wykorzystano radiolinię działającą w nielicencjonowanym paśmie 5 GHz .

Zbudowaną ją na bazie urządzeń Proxim Tsunami Quickbridge.11a. Urządzenia te zapewniają rzeczywistą transmisję na poziomie powyżej 20 Mb/s half-duplex.

Jest to możliwe dzięki zastosowanemu w urządzeniach protokołu WORP pozwalającego na bardzo efektywną transmisję.

Tsunami Quickbridge.11a to urządzenia w pełni odporne na warunki atmosferyczne. Zastosowane w urządzeniach ogniwo Peltiera w sposób aktywny odprowadza nadmiar ciepła, w przypadku niskich temperatur urządzenie jest podgrzewane.

Bezpieczeństwo to kolejna mocna strona tych urządzeń. Tsunami obsługuje między innymi szyfrowanie AES uznawane z jedno z najbezpieczniejszych, które jest praktycznie nie do złamania.

Rezultat wdrożenia

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu otrzymał bardzo funkcjonalny, bezpieczny i wydajny system bezprzewodowy , który w znacznym stopniu usprawnił komunikację wewnętrzną Inwestora. Utworzenie mostu bezprzewodowego zapewniło bezproblemową łączność ze swoją jednostką organizacyjną oraz możliwość szybkiej wymiany informacji.

Łącze optyczne zainstalowane wraz z zapasowym łączem radiowym pozwoliło Inwestorowi mieć pewność, że wdrożony system będzie działał bezawaryjnie.Firma Netiona dołożyła wszelkich starań, by zaoferowany przez nią system w pełni zaspokajał oczekiwania Sądu.

Uzyskana dzięki urządzeniom laserowym przepustowość zagwarantowała bezproblemową komunikację bez jakiegokolwiek niebezpieczeństwa, że transmisja zostanie przechwycona bądź podsłuchana. Wdrożone przez Netionę rozwiązanie pozwoliło na wykorzystanie wszelkich zalet specjalistycznego oprogramowania, jakim dysponuje Sąd.

Inżynierowie Netiony kierując się wymaganiami Inwestora wdrożyli optolinię oraz radiolinię w bardzo krótkim czasie jednego dnia. Było to możliwe dzięki bardzo dużemu doświadczeniu w tego typu instalacjach. Odpowiedni dobór sprzętu zasilanego w technologii PoE umożliwił również znaczne obniżenie kosztów wdrożenia dzięki uniknięciu wydatków związanych z przygotowaniem projektu instalacji elektrycznej.

Pełny opis wdrożenia

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym opisem wdrożenia dla Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu.

Sąd Apelacyjny Wrocław

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu jest państwową jednostką organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej. Obejmuje on swym zakresem działania obszary właściwości Sądów Okręgowych w:

  • Jeleniej Górze,
  • Legnicy,
  • Opolu,
  • Świdnicy,
  • we Wrocławiu,