Wrota Lubelszczyzny

Województwo Lubelskie ogłosiło przetarg na realizację Projektu, w zakres którego wchodziło:

  • zaprojektowanie i wybudowanie sieci okablowania strukturalnego LAN w 47 lokalizacjach,
  • dostawa przełączników sieciowych do 196 lokalizacji,
  • zaprojektowanie i wybudowanie 175 hotspotów wraz z wdrożeniem centralnego systemu autoryzacji i zarządzania,

Cel projektu: poprawa jakości i dostępności do świadczeń udzielanych w zakresie administracji publicznej

Województwo Lubelskie wystąpiło w roli lidera konsorcjum zrzeszającego ponad 250 Partnerów z sektora publicznego na obszarze całego województwa lubelskiego. Na realizację projektu przewidziano jedynie 6 miesięcy.

Netiona Sp. z o. o. podjęła to wyzwanie i złożyła ofertę na realizację projektu Wrota Lubelszczyzny. Oferta Netiony okazała się najkorzystniejsza i wkrótce rozpoczęliśmy realizację projektu.

Pierwszym zadaniem Netiony było doprecyzowanie zakresu prac i zidentyfikowanie obiektów, na których wykonywanie prac wymagało zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków. Po zakończeniu tego etapu opracowano szczegółowy harmonogram i rozdzielono prace na poszczególne grupy wykonawcze.

Realizacja projektu była dużym wyzwaniem.

Powodzenie projektu zależało od dobrej logistyki i zaplanowania prac uwzględniającego czas niezbędny na wszelkie uzgodnienia z Liderem i ponad 250 Partnerami Projektu

Projekt był mocno rozproszony, ponieważ obejmował swoim zasięgiem teren całego województwa lubelskiego. Do jego realizacji niezbędne było wykonanie projektów technicznych, uzyskanie uzgodnień i pozwoleń z właściwymi urzędami i konserwatorami zabytków, dostawy sprzętu, wykonanie prac, sporządzenie dokumentacji powykonawczej oraz przeprowadzenie wszystkich procedur odbioru.

Ograniczony czas na realizację projektu wymuszał równoległą realizację w wielu miejscach wymagającą koordynacji i synchronizacji prac wielu grup wykonawczych. Wszystkie prace i dostawy musiały być zsynchronizowane w czasie, by optymalnie wykorzystać krótki czas przeznaczony na realizację wdrożenia.

Najprostszym zadaniem była dostawa przełączników sieciowych. W ciągu 2 dni roboczych przełączniki zostały bezbłędnie dostarczone do 196 lokalizacji na terenie całego województwa lubelskiego. Równolegle z dostawą przełączników rozpoczęła się budowa sieci LAN u Partnerów Projektu.

Wdrożenie hotspotów zostało poprzedzone wykonaniem wizji lokalnych w 175 lokalizacjach. Dopiero na ich podstawie dokonano uzgodnień z Partnerami Projektu i sporządzono projekty hotspotów uwzględniając warunki techniczne zastane w każdej lokalizacji. W przypadku obiektów objętych opieką konserwatora zabytków dokonano uzgodnień sposobu montażu z konserwatorem i uzyskano niezbędne pozwolenia.


Z uwagi na bardzo zróżnicowane warunki techniczne we wszystkich lokalizacjach, Netiona zaproponowała hotspoty zaprojektowane w myśl zasady „all outdoor”. Praktycznie cała instalacja hotspotów została zlokalizowana na dachach budynków – w pomieszczeniach zainstalowany był jedynie zasilacz Power over Ethernet (PoE) oraz kabel łączący zasilacz z hotspotem. Dzięki temu cała instalacja miała minimalny wpływ na wygląd wnętrza obiektów, co było bardzo istotne dla Partnerów Projektu.

Wykonanie zasilania Hotspotów w technologii PoE pozwoliło uniknąć czasochłonnego i kosztownego projektowania i wykonywania instalacji elektrycznych. Zaproponowana modularna architektura rozwiązania pozwoliła na użycie jednego rodzaju zestawów sprzętowych w różnorodnych warunkach zastanych na obiektach. Tam, gdzie było to możliwe, wszystkie elementy hotspota były instalowane na jednej konstrukcji nośnej.


Jeżeli była taka potrzeba elementy hotspota były instalowane w różnych częściach obiektów przy jednoczesnym zachowaniu kompaktowości i integralności. Taka architektura Hotspota możliwa była dzięki wykorzystaniu profesjonalnych anten Cyberbajt zintegrowanych z aluminiowymi obudowami.

Anteny sektorowe zostały zwizowane w sposób pozwalający na optymalne pokrycie zasięgiem hotspota terenu wokół miejsca jego montażu. Na obiektach stosowano konstrukcje nośne indywidualnie dopasowywane do warunków technicznych zastanych na obiekcie - obejmy kominowe, uchwyty ścienne, maszty z odciągami lub maszty balastowe.


Z uwagi na ilość i rozproszenie hotspotów Zamawiający wymagał dostarczenia i uruchomienia scentralizowanego systemu zarządzania Hotspotami. Netiona zaproponowała wdrożenie systemu w oparciu o sieci VPN.

Zgodnie ze specyfikacją wdrożony system zarządzania rejestruje cały ruch przechodzący przez Hotspoty i umożliwia autoryzację użytkowników poprzez login i hasło. Zapewnia zdalną konfigurację urządzeń radiowych - zmianę kanału radiowego, ssidu, ustawień firewall itp.

Ponad to system oferuje grupowanie lokalizacji poszczególnych hotspotów w zbiory odzwierciedlające przynależność terytorialną danego Hotspota np. do danej gminy czy powiatu. System gromadzi również statystyki działania sieci (wykresy: transferów, czasów opóźnień pakietów, ilości korzystających z hotspota użytkowników itp.).

Zawiera także możliwość kontroli online krytycznych parametrów wraz z raportowania awarii hotspota. Na potrzeby projektu została również przygotowana strona startowa w systemie promująca projekt Wrota Lubelszczyzny.

Wrota Lubelszczyzny - rezultat wdrożeniaHotspoty, sieć LAN i przełączniki sieciowe

Hotspoty - bezprzewodowe punkty dostępu do Internetu

Wybudowana w ramach Projektu sieć Hotspotów obejmuje obszar całego województwa lubelskiego. Umiejscowione są one w strategicznych punktach województwa o największym zapotrzebowaniu na bezpłatny dostępu do sieci m. in w urzędach, szkołach, szpitalach, bibliotekach czy ośrodkach kultury.

Wybudowane punkty dostępu do sieci nie stanowią konkurencji dla komercyjnych dostawców usług internetowych, gdyż, zgodnie z regulacjami Prezesa UKE, posiadają ograniczoną funkcjonalność:

  • maksymalna przepływności dla użytkownika 256 kb/s UP/DL
  • miesięczny limit transferu danych to 750 MB
  • limit sesji wymaga logowania się do hotspota co godzinę
  • zasięg działania anten do 300m. od nadajnika
  • max. moc do 100 mW EIRP

Dostęp do Internetu poprzez Hotspoty wybudowane w ramach Projektu Wrota Lubelszczyzny jest bezpłatny – wymaga jedynie jednorazowej autoryzacji poprzez wysłanie smsa o wartości 0,61 gr. W wiadomości zwrotnej użytkownik otrzymuje unikalny login i hasło - dzięki tym danym może logować się bezpłatnie do wszystkich 175 hotspotów wybudowanych w ramach projektu na terenie całego województwa.

Przełączniki sieciowe

W ramach projektu Netiona dostarczyła 198 przełączników HP do 196 lokalizacji na terenie całego województwa lubelskiego. Wybór producenta rozwiązania podyktowany był przede wszystkim bardzo dobrymi parametrami technicznymi oraz wysoką jakością, wydajnością i niezawodnością produktów marki HP.

Nie bez znaczenia była również oferowana przez HP dożywotnia gwarancja na przełączniki.
Netiona dostarczyła w ramach projektu Wrota Lubelszczyzny zarządzalne przełączniki firmy HP z serii 2510G. Są to nowoczesne i wydajne rozwiązanie oferujące dużą elastyczność w konfiguracji sieci.

Umożliwiają tworzenie VLANów i segmentację sieci. Dzięki takiemu rozwiązaniu, sieci u Partnerów Projektu są bezpieczne i można je, bez potrzeby fizycznej przebudowy struktury sieci, logicznie dzielić i dostosowywać do bieżących potrzeb Inwestora.

Sieci LAN

Netiona zaprojektowała i wybudowała sieci LAN w 47 lokalizacjach. Sieci LAN wdrożone u Partnerów Projektu gwarantują pełną swobodę w późniejszym wdrożeniu nowoczesnych usług typu: VoIP, elektroniczny obieg dokumentów, e-urząd oraz wielu innych systemów webowych.

Nowoczesna infrastruktura sieciowa ma bezpośredni wpływ na poprawę jakości obsługi petentów, ułatwia dostęp do informacji oraz usprawnia działanie urzędów.


Wrota Lubelszczyzny - podsumowanie projektumodernizacja i rozbudowa infrastruktury sieciowej została zakończona sukcesem z zachowaniem wszystkich terminów

Projekt w liczbach

Kabel

ponad 100 km kabla F/UTP kat.6

LAN

2828 gniazd sieciowych

Anteny

ponad 500 anten Cyberbajt, w tym 1/3 ze zintegrowanych z obudową

Hotspoty

175 bram hotspot

Kabel koncentryczny

ponad 1km. kabla antenowego CNT-400

Kabel FTP

ponad 8 km. kabla FTP do podłączania Hotspotów

Modernizacja i rozbudowa infrastruktury sieciowej zrealizowana przez Netionę w ramach projektu Wrota Lubelszczyzny pozytywnie przyczyniła się do rozwoju regionalnego województwa lubelskiego i wpłynęła na podniesienie jego atrakcyjności dla inwestorów zewnętrznych.

Bezpłatny dostęp do Internetu dla mieszkańców całego województwa lubelskiego pobudza zainteresowanie tego typu usługami i sprawia, że rośnie zapotrzebowanie na komercyjne usługi dostępu do Internetu oferujące dużo większe możliwości. Rozwija to lokalny rynek dostawców usług internetowych oraz przyczynia się do walki z wykluczeniem cyfrowym. Hotspoty pozytywnie wpływają również na rozwój lokalnej przedsiębiorczości, co aktywizuje gospodarkę regionu.

Zakończona sukcesem informatyzacja województwa lubelskiego może być przykładem godnym naśladowania dla innych województw, które jeszcze nie podjęły decyzji o inwestycji w budowę infrastruktury teleinformatycznej. Nowoczesna i wydajna sieć informatyczna jest podstawą rozwoju wszystkich gałęzi gospodarki i pozytywnie przyczynia się do szeroko pojętego rozwoju danego regionu.

Województwo Lubelskie

Województwo Lubelskie jest jednym z mniej zasobnych regionów Unii Europejskiej, lecz jednocześnie jednym z najprężniej rozwijających się. Niski poziom własnych nakładów finansowych na inwestycje powodował brak realizacji jakichkolwiek większych projektów. Efektem tego było opóźnienie całego regionu we wdrażaniu rozwiązań teleinformatycznych nowszej generacji.

Aktualnie Województwo Lubelskie znajduje się w czołówce polskich województw w kontekście efektywnego wykorzystywania środków z UE. Środki na realizację opisanego powyżej projektu kompleksowej informatyzacji administracji publicznej pozyskano w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.