Sieci bezprzewodowe WiMAX Telrad

Telrad BreezeMAX to modularny system radiowy punkt-wielopunkt (P2MP) klasy operatorskiej, zgodny ze standardem IEEE 802.16-2004 (WiMAX).

System działa w licencjonowanym paśmie 3,4 ÷ 3,8 GHz w trybie Frequency Division Duplex (FDD) i wykorzystuje dwa simpleksowe kanały o łącznej szerokości 7 MHz (3,5 MHz każdy). System ma modularną budowę, składa się z elementów montowanych na zewnątrz (ODU) i wewnątrz (IDU) budynków.

Podstawowe informacje o WiMAX Telrad

Zastosowania

System BreezeMAX jest szczególnie polecany do zastosowań związanych ze świadczeniem bezprzewodowych usług dostępowych do Internetu i transmisji głosu (VoIP). Urządzenia działają w trybie FDD, który w przypadku transmisji symetrycznej zapewnia mniejsze opóźnienia transmisji, co jest szczególnie istotne przy transmisji VIP. O transmisji symetrycznej mówimy gdy ilość wysyłanych i odbieranych danych przez stację bazową jest mniej więcej taka sama. W przypadku trybu FDD można mówić o faktycznej jednoczesnej, dwustronnej transmisji, ponieważ urządzenie zajmuje dwa odseparowane od siebie kanały. Jeden do uplinku, drugi do downlinku.

QoS

BreezeMAX posiada bardzo rozbudowane mechanizmy QoS pozwalające na zarządzanie pasmem i priorytetyzację usług. Dzięki temu możliwa jest wydajna transmisja obrazu i dźwięku. BreezeMAX używa także własnego protokołu Dynamic Resources Allocation Protocol (DRAP), który w sposób dynamiczny alokuje pasmo dla połączeń głosowych VoIP w momencie podniesienia przez Abonenta słuchawki telefonu. Mechanizm ten pozwala na efektywne wykorzystywanie dostępnego pasma przez przydzielanie pasma tym usługom, które w danej chwili go potrzebują.

Przepustowość

Stacja bazowa pracuje w trybie full-duplex i zapewnia przepustowość rzędu 18Mb/s w warstwie IP na każdy sektor (modem radiowy, AU). Transmisja w kierunku od stacji bazowej do terminali klienckich odbywa się z prędkością 10 Mb/s, w drugą stronę 8Mb/s. Terminale klienckie pracują w trybie half-duplex oferując przepustowości rzędu 10Mb/s. W przypadku transmisji od stacji bazowej do terminala jest to 10Mb/s, w drugą stronę (uplink) 8Mb/s. Przy transmisji dwukierunkowej terminale osiągają około 4 Mb/s w każdą stronę.

Modularność

System w wersji Macro posiada modularną budowę. Część wewnętrzna (IDU) stacji bazowej składa się z wielu modułów instalowanych w obudowie (chassis 19’’) instalowanej w szafie RACK. Wszystkie moduły są typu hotswap co oznacza, że można je wymieniać w trakcie pracy. Wszystkie moduły mogą mieć również zapewnioną redundację co zwiększa poziom niezawodności całego systemu.

Składniki systemu BreezeMAX

Stacje bazowe

System BreezeMAX udostępnia dwa rodzaje stacji bazowych:

  • BMAX Micro – prosta stacja bazowa umożliwiająca podłączenie jednego sektora, bez możliwości rozbudowy. Składa się z części wewnętrznej (IDU) montowanej w szafie Rack 19’’ (zajmuje 1U) oraz części zewnętrznej ODU montowanej bezpośrednio przy antenie. ODU jest takie samo jak w przypadku BMAX Micro. Wersja Macro posiada standardowo ograniczenie możliwości podłączenia do 20 terminali klienckich (CPE). Liczbę obsługiwanych terminali można zwiększyć do 254 dokupując licencje.
  • BMAX Macro – modularna stacja bazowa umożliwiająca podłączenie do sześciu anten sektorowych z możliwością zapewnienia redundancji elementów (wymiana w trakcie pracy, hotswap). Nie ma licencyjnych ograniczeń co do liczby obsługiwanych CPE.

Część wewnętrzna (IDU) składa się z:

  • Base Stadion Chassis (SH) – obudowa montowana w szafie rack 19’’ (zajmuje 8U), w której są montowane pozostałe elementy systemu.
  • Network Processing Unit (NPU) – moduł sterujący i zarządzający pracą wszystkich elementów stacji bazowej. Nadzoruje pracę wszystkich AU, steruje pasmem, zarządza kolejkami i stanowi interfejs łączący stację bazową z siecią.
  • Access Unit, część wewnętrzna (AU-IDU) – moduł modemu radiowego odpowiedzialny za komunikację pomiędzy BS i CPE. Każdy AU obsługuje jeden sektor. Łączy się z AU-ODU kablem koncentrycznym IF (średniej częstotliwości), który służy także do zasilania AU-ODU.
  • Power Interface Unit (PIU) – moduł zasilania integrujący zasilacze. Pełni rolę interfejsu pomiędzy AU, PSU i źródłem napięcia stałego.
  • Power Supply Unit (PSU) – zasilacz 48V, wymagany jeden PSU na każde dwa AU.
  • Air Ventilation Unit (AVU) – moduł integrujący 9 wentylatorów chłodzących całą część wewnętrzną stacji bazowej.

Część zewnętrzna (ODU) stacji bazowej tworzona jest przez:

  • Access Unit, część zewnętrzna (AU-ODU) – konwertuje sygnał ze średniej częstotliwości (IF) do roboczej, wysokiej częstotliwości. Łączy się z częścią wewnętrzną kablem koncentrycznym, który zapewnia także zasilanie. Montowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie anteny.
  • Antena radiowa – najczęściej sektorowa, wypromieniowuje fale elektromagnetyczne w przestrzeń. Możliwe są różnorodne konfiguracje z sektorami różniącymi się kątem promieniowania oraz polaryzacją.

Terminale klienckie (CPE)

Terminale klienckie także składają się z części zewnętrznej i wewnętrznej.

  • CPE-ODU – element będący zewnętrznym modemem radiowym. Występuje w wersji ze zintegrowaną anteną oraz ze złączem typu N do anteny zewnętrznej. Łączy się z częścią IDU kablem UTP, którym także jest zasilany. Przenosi do 512 adresów MAC
  • CPE IDU – część wewnętrzna zapewniająca zasilanie CPE-ODU i interfejs sieciowy. Występuje w dwóch wersjach: z jednym portem Ethernet oraz z czterema portami Ethernet i modułem radiowym 802.11b/g.

Dodatkowo dostępny jest też dodatkowy element, Voice Gateway, pozwalający na podłączenie telefonu (POTS).

Zarządzanie

BreezeMAX może być zarządzany przez:

  • terminal tekstowy pozwalający skonfigurować wszystkie parametry pracy systemu
  • BreezeLITE – program konfiguracyjny zalecany w mniejszych strukturach, do 3 stacji bazowych. Pozwala na przeglądanie liczników ruchu, nie ma rozbudowanych narzędzi sporządzania statystyk.
  • AlvariSTAR – przeznaczony do dużych struktur, zapewnia maksymalną funkcjonalność. Pozwala centralnie zarządzać strukturą wielu urządzeń, sporządzać szczegółowe statystyki ruchu, definiować wygodne profile usług.

System WiMAX Telrad BreezeMAX Extreme

Rodzina produktów Telrad BreezeMAX powiększyła się o rozwiązania z serii Extreme. Zostały one stworzone z myślą o zapewnieniu szybkiej i nieskomplikowanej bezprzewodowej infrastruktury szerokopasmowej na terenach, na których nie ma aktualnie technicznych możliwości doprowadzenia łączy światłowodowych lub też nakłady finansowe Inwestora nie pozwalają na budowę sieci światłowodowej. Przeczytaj więcej

Wyceny

Jeżeli są Państwo zainteresowani projektem lub/i wdrożeniem sieci WiMAX w oparciu o urządzenia Telrad prosimy o kontakt.